Investicinis gyvybės draudimas yra sujungtas investicijų ir draudimo produktas, siūlantis ne tik galimybę apsidrausti gyvybę bet ir suteikiantis sąlygas taupyti. Investicinis gyvybės draudimas dar dažnai sutinkamas kaip investicinis draudimas ar investicinis vaiko draudimas. Iš esmės visi šie terminai nusako tą pačią draudimo rūšį; skiriasi tik sąlygos, kuriomis teikiamas investicinis draudimas. Yra daug įvairių nuomonių, apie daugialypius draudimo produktus. Trumpai paanalizuosime šios draudimo rūšies privalumus ir trūkumus.

Draudimas ir investicija

Investicinis draudimas siūlo klientui dvi paslaugas iš karto – gyvybės draudimą su draudimu nuo nelaimingų atsitikimų bei investavimo galimybes. Nuo įprasto draudimo investicinis draudimas skiriasi tuo, kad apsidraudusiojo sumokėtos įmokos yra investuojamos. Draudimo bendrovės pasiūlo keletą investavimo programų ir klientas gali pasirinkti norimą, pagal pageidaujamas investicijų kryptis ar rizikos dydį. Be to, yra galimybė rinktis ir kelias investavimo kryptis.

Investicija į vaikų ateitį

Lietuvoje, pasikeitus aukštojo mokslo finansavimo tvarkai ir įvedus mokamas studijas, suaktyvėjo vaiko arba studijų investicinio draudimo paklausa. Studijų arba vaiko investicinis draudimas yra tokia draudimo rūšis, kai lėšos kaupiamos specialioje vaikui atidarytoje sąskaitoje, siekiant sukaupti pinigų vaiko studijoms ar savarankiško gyvenimo pradžiai. Tokia praktika labai populiari užsienio šalyse, tačiau Lietuvoje ši draudimo rūšis dar tik pradeda įsitvirtinti. Reikia pastebėti, kad investicinis draudimas didžiausią naudą duoda tada, kai lėšos kaupiamos ir investuojamos ilgus metus. Todėl jeigu vaikai jau beveik suaugę, pradėti kaupti studijoms investicinio draudimo pagalba jau nebeapsimoka. Geriausias laikotarpis, kada verta pasvarstyti apie tokią draudimo rūšį yra tol, kol vaikui nesuėjo 7-8 metai.

Kaip veikia investicinis gyvybės draudimas?

Investicinis gyvybės draudimas veikia pagal labai paprastą modelį. Su draudiku yra pasirašoma draudimo sutartis, kurioje numatomas minimalus arba fiksuotas mėnesinės įmokos dydis. Sudarant sutartį, yra nustatoma fiksuota suma, kuri bus išmokėta draudimo gavėjui, jei apsidraudusysis mirtų. Besidraudžiantis asmuo iš draudimo įmonės siūlomų variantų turi išsirinkti jam priimtiną investicinį modelį. Tam tikra  kaupiamų lėšų dalis bus investuojama, todėl negalima tiksliai pasakyti, kokia sumą pavyks sukaupti per draudimo laikotarpį. Toks neapibrėžtumas yra iš dalies rizikingas, todėl gali atbaidyti konservatyvesnius ar stabilumą mėgstančius žmones.

Yra daug prieštaringų investicinio draudimo vertinimų. Kaip kurie specialistai mano, kad jeigu norima apdrausti gyvybę, vertėtų pasidomėti gyvybės draudimo sąlygomis, o norint investuoti, siūloma rinktis tam tikras grynas investicijų formas, be gyvybės draudimo. Iš tikrųjų, pasirinkimas turėtų priklausyti nuo kiekvieno asmeninių norų ir galimybių. Bet kuriuo atveju, prieš priimant ilgalaikius sprendimus vertėtų pasikonsultuoti su draudimo ar investicijų specialistais bei susiskaičiuoti įvairių draudimo rūšių kaštus ir įvertinti finansines galimybes.